top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıDilan Er

Flört uygulamaları ve dikkat edilmesi gerekenler


Flört uygulamaları online ortamda birbirini tanımayan insanların iletişime geçmesi için yaratılmış uygulamalardır. Bir süredir fazlasıyla rağbet gören bir yöntem haline geldiğini söyleyebilirim. Tabi herkes farklı nedenlerle kullanmakta. Kimisi romantik ilişki için kimisi arkadaşlık kimisi de ne olacağını görmek ve yeni şeyler deneyimlemek için kullanıyor. Bazı insanlar ise yalnızlıktan, bulunduğu sıkıntılı durumdan kurtulmak için kullanmakta. İşte hem bu noktada hemde belli psikolojik tanı alan insanların uygulamayı kullanımı, örnek vermek gerekirse bunun başında dürtüselliğin ön planda olduğu rahatsızlıklara sahip insanlar gelmekte, fazlasıyla büyük hayal kırıklığı yaratabilmektedir.Dürtüselliği açıklamak gerekirse, bir konu üzerinde yeteri kadar düşünmeden , kısa dönem elde edilecek zevk düşünülüp uzun vadeli sonuçlar düşünülmeden hareket etme isteği olarak tanımlanabilir. Ve tahmin edileceği üzere çoğu zaman pişmanlıkla sonuçlanır. Dürtüselliğin ön planda olduğu hastalıklar arasında bipolar bozukluk ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu gelmektedir. Ayrıca depresif veya sıkıntılı dönemlerde olan insanların bu tür uygulamaları bir şeylerden bir an önce kurtulmak istemesi nedeniyle kullanması da olumsuz sonuçlar yaratabilmektedir.

Peki neden böyle uygulamalar kullanılmakta? Birçok nedeni var. Başlıca nedeni çağımızın kısa ve hızlı sonuçlar ve beklentiler içersinde olan bir toplum haline dönüşmesi gelmektedir. Kimsenin beklemeye, sabretmeye tahammülü kalmadı gibi. Diğer nedenler arasında yalnızlığın, izole olmanın giderek artması ve yeni insanlarla tanışma isteği uyandıran cazip uygulamaların varlığı olabilir.

Tüm bunların sonucunda şu sorulabilir: flört uygulamaları herkes için zararlı mıdır? Tabiki hayır ama şu bir gerçek ki, bu tür uygulamaları kullanırken dikkatli olmak gerekir. Özellikle belli psikolojik rahatsızlıklardan muzdarip olan insanlar daha dikkatli olmalı ne de olsa sağlıklı bir ilişki ancak sağlıklı bir benlik deneyimiyle başlar.

42 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page