top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıDilan Er

Konuştukça ne değişir?


Bugün kendi dinamik terapi seansımdan önce bunu düşündüm. Sonra ise şöyle dedim: 'bir şeyler anlamını buluyor.' Konuştukça hayatın akışı içerisinde hızlı hızlı yaşadığımız ve ne olduğunu anlamadığımız durumlara ve insan ilişkilerimize terapi aracılığıyla anlam buluyoruz. Terapist aslında kurulması gereken bağlantıları kurmakta yardımcı oluyor ve bunu kişide alışkanlık haline getiriyor. Böylece kişi de yavaş yavaş olaylar arasında bağlantı kurabiliyor.

Terapi büyük bir destek ve bu desteğe zaman zaman ihtiyaç duyuyoruz hepimiz. Özellikle yaşadıklarımız bir örüntü haline geldiyse yani tekrar eden yanlışlar yapıyorsak ve buna karşı koyamıyorsak yani kontrol edemiyorsak işte o zaman terapi kaçınılmaz olacaktır.

Peki terapi sayesinde anlamlandırdığımız durumlar ne gibi fayda sağlar. Burda 'anlam arayışı' üzerine bireyler söylemek gerekebilir. Viktor E. Frankl (varoluşçu terapinin temsilcisi) 'insanın anlam arayışı' kitabında şöyle der: 'insanın anlam arayışı, bir iç dengeden ziyade içsel gerilime yol açabilir ancak bu gerilimin, akıl sağlığının vazgeçilmez bir öncülü olduğu kesindir. Terapistler de danışanlarının akıl sağlığını güçlendirmek istiyorlarsa, insanın yaşamındaki anlama yeniden yönelmesi üzerinden bir miktar gerilim yaratmaktan korkmamalıdır.'

30 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page