top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıDilan Er

Threads mi o da ne?


Yaklaşık birkaç gündür hayatımıza giren aslında çok da yabancısı olmamamıza rağmen -Twitter gibi olduğu için- Threads çok beğeni aldı. Birkaç gündür kullanılmaya başlansada kullanıcı sayısı 70 milyonu buldu. Daha kullanılmaya başlanmadan merak yaratıldı. Bildirimler Instagrama geldi. Herkes nedir acep bu Threads? dedi. Aslında çok da farklı bir sosyal medya uygulaması değil hepimiz farkındayız bunun. Çok küçük farklar var. Ben yanılmışım çünkü çok kullanılmayacak zannettim. Hele ki herkes Twitter da Instagram da takipçilerini oluşturmuşken kim uğraşır yeniden takipçi oluşturmakla demiştim. Ama hiç de öyle olmadı.

Öncelikle gelin neden bu tür sosyal medyalara ihtiyaç duyduğumuzu biraz tartışalım. Tayfun Atay'ın çok sevdiğim bir kitabı var 'Görünüyorum o halde varım' diye. Aslında tam olarak bu görünmek, duyulmak yani kendimizi veya bir şeyleri ifade etmek istiyoruz. Bu aslında çok kötü bir şey gibi algılanmamalı. Hepimiz bazen saklanmak bazende fark edilmek isteriz. Hepsi biziz ve hepsi insanca şeyler. Hepimiz bir ruhsal boşalım yaşamak istiyoruz. Haklıyız çünkü çok doluyoruz. Olan biten bazı şeyler incitiyor, yaralıyor ve biz ' hey burdayım' dermiş gibi yazıyoruz, çiziyoruz ve paylaşıyoruz.

Peki tüm bunlar normalse anormal olan hiç mi bir şey yok? Her şeyin fazlası zarar derler. Psikolojide de bu böyledir. Yani gerçeklerden koparak sosyal medyayı kullanırsak işte o zaman bir şeyler ters gidiyor demektir. Yoksa sosyal medya da tıpkı sanatçıların ruhsal boşalım ve ben burdayım demek için yaptığı eserler gibi bir anlam taşır çoğu zaman. Herkes kendi sayfasının, profilinin sanatçısı veya yapımcısı gibi hissediyor. (Peki öyle mi acaba?)

İlginç ve dikkatimi çeken başka bir durum ise Threads gibi Twitter gibi uygulamalar yani asıl amacı sözel olarak kendini ifade etmek olan uygulamaların daha çok tartışma, yorum, bilgi verme veya haber yayınlama gibi bir amacı olması gerekirken neden bazı paylaşımlar çok 'umursamaz' yani hiç düşünülmeden paylaşılıyor. Bunun birkaç nedeni olabilir. İlk nedeni hepimizin bildiği üzere popüler ve farklı olmak istemek. İkinci nedeni çok düşünmek istememek.Üçüncü nedeni de bence 'aşırı telafici' ruh hali. Yani 'umrumda değil' dermiş gibi -öyle mi acaba?- her şey yolunda dermiş gibi hatta tam tersi durumdaymış gibi davranmak yani durumu aşırı telafi etmeye çalışmak.

Son olarak sizce Twitter'a bu kadar benzemesine rağmen Threads neden bu kadar rağbet gördü. Şunu diyebilirim ki bazen hepimizin yeni ve temiz sayfalara ihtiyacı var galiba.

22 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page